Thore Virgins boksamling / Del 1
Stockholm : Libris Auktioner, 1975
Bibliothek, Germanisches Nationalmuseum Nürnberg
Thore Virgins boksamling / Del 3
Stockholm : Libris Auktioner, 1976
Thore Virgins boksamling / Del 2
Thore Virgins boksamling / Del 4
Stockholm : Libris Auktioner, 1977
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik, glas, textilier, akvareller, etsningar (A. Zorn), vapen m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 12, torsdagen den 13 och fredagen den 14 december
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1934]
Förteckningen öfver framl. byggmästaren och konstvännen E. A. Bomans / 4 Den utländska keramiken (fajans och porslin), emalj-samlingen : som kommer att genom auktion försäljas i Stockholm lördagen den 10 november 1888 kl. 11 f. m. och följande dagar, som närmare genom annonser skall tillkännagifcas
[1888]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik, glas, bijouterier, textilier, skulpturer m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... tisdagen den 15 och onsdagen den 16 mars
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1932]
Herbstauktion : 6.11
Sankt Gallen : Auktionshaus Hans Widmer, 2002
Enthalten in: Auktion ...
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, orientaliska mattor, silver ... bijouterier, vapen, keramik, glas, gravyrer M. M. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... lokal Arsenalsgatan 2 Torsdagen den 24 och Onsdagen den 25 September
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1931]
Modern u. Gammal konst. Målningar, Teckningar, Grafik och Skulptur : 5.12
Stockholm : Svensk-Franska Konstgalleriet, 1928
Enthalten in: Auktionskatalog. Nr. ... ; 5
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, silver, guld och bijouterier, skulptur, textilier, tenn, etsningar (A. Zorn), gravyrer, m. m. : vilka tillhört framlidne Kammarherre C. A. Wattrang m fl. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 21, torsdagen den 22 och fredagen den 23 April
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1937]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, skulptur, silver, keramik, textilier, vapen, gravyrer m. m. : som tillhöra Kammarherre A. Hallin : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 15 och torsdagen den 16 mars ..., samt fredagen den 17 mars
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1933]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, skulpturer, keramik, glas, silver, textilier, gravyrer, m. m. : vilka tillhört framlidne konstnären J. A. G. Acke M. Fl. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... lokal Arsenalsgatan 2 D, ... Onsdagen den 25 och Torsdagen den 26 September
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1929]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik, glas, textilier, vapen, teckningar, etsningar (Zorn och Carl Larsson) m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 25, torsdagen den 26, samt fredagen den 27 april
Förteckning över en samling oljemålningar, grafik (bl. A. Rembrandt-samlingen), möbler, konstmobilier, orientaliska mattor, Europeisk och ostindisk keramik, kristaller, silver, guld, pretiosa m. m : som tillhört framlidne ingeniör Ivar Kreuger, samt målningar från andra samlingar : onsdagen den 26, torsdagen den 27 och fredagen den 28 oktober 1932
Stockholm : Svensk-Franska Konstgalleriet, [1932]
Katalog över en samling målningar : möbler, mattor m. m. som tillhört Galleri Tamm m. fl. och som komma att försäljas á offentlig auktion i Konstnärshuset Smálandsgatan 7 : Tisdagen den 15, onsdagen den 16 och torsdagen den 17 (mattor) sept. 1931
Stockholm : Hoving & Winborg, [1931]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, miniatyrer, guld och bijouterier, keramik, glas, textilier m. m. : vilka tillhöra legationsrådet Harry Ax:son Johnson fröken Sigrid Sundborgs sterbhus m. fl. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 13, torsdagen den 14 och fredagen den 15 december
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, pretiosa, textilier, teckningar, gravyrer och vapen : vilka tillhört framlidne bokförläggaren Isidor Bonnier m. fl. Etsningar av Zorn : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 25, torsdagen den 26 samt fredagen den 27 September
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1935]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, textilier, gravyrer, m. m., vilka tillhört framlidne bankiren Alfred Berg : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... lokal Arsenalsgatan 2 D, ... Fredagen den 3 och Lördagen den 4 Mars 1922
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1922]
Förteckning över en ... samling Oljemålningar, akvareller, teckningar, skulpturer, Keramik, Möbler, silver, textilier : Emil Christensons Samling : 10.-11.11
Stockholm : H. Bukowskis, 1925