Thore Virgins boksamling / Del 1
Stockholm : Libris Auktioner, 1975
Bibliothek, Germanisches Nationalmuseum Nürnberg
Thore Virgins boksamling / Del 3
Stockholm : Libris Auktioner, 1976
Thore Virgins boksamling / Del 2
Thore Virgins boksamling / Del 4
Stockholm : Libris Auktioner, 1977
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, silver, guld och bijouterier, skulptur, textilier, tenn, etsningar (A. Zorn), gravyrer, m. m. : vilka tillhört framlidne Kammarherre C. A. Wattrang m fl. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 21, torsdagen den 22 och fredagen den 23 April
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1937]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, skulpturer, keramik, glas, silver, textilier, gravyrer, m. m. : vilka tillhört framlidne konstnären J. A. G. Acke M. Fl. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... lokal Arsenalsgatan 2 D, ... Onsdagen den 25 och Torsdagen den 26 September
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1929]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, pretiosa, textilier, teckningar, gravyrer och vapen : vilka tillhört framlidne bokförläggaren Isidor Bonnier m. fl. Etsningar av Zorn : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 25, torsdagen den 26 samt fredagen den 27 September
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1935]
Modern u. Gammal konst. Målningar, Teckningar, Grafik och Skulptur : 5.12
Stockholm : Svensk-Franska Konstgalleriet, 1928
Enthalten in: Auktionskatalog. Nr. ... ; 5
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik (orientalisk), glas, textilier (orient. mattor), akvareller, gravyrer, etsningar (A. Zorn), vapen m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 7, torsdagen den 8 och fredagen den 9 november
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1934
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemalningar, möbler, silver, keramik, skulpturer, tenn, textilier, akvareller, gravyrer, m. m. : onsdagen den 20 och torsdagen den 21 september
Stockholm, [1933]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, akvareller m. m., möbler, europeisk och orientalisk keramik, glas, silver, smycken och bijouterier, skulptur, tenn, grafik, mattor och textilier m. m. : onsdagen den 26, torsdagen den 27, fredagen den 28 oktober ... samt lördagen den 29 oktober
Stockholm, [1922]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik, glas, textilier, akvareller, etsningar (A. Zorn), vapen m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 12, torsdagen den 13 och fredagen den 14 december
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1934]
Förteckning öfver framlidne hofjuveleraren Christian Hammers : värdefulla samlingar af oljemålningar, möbler och konstmobilier, skulpturer, föremål af guld och silfver ... ; samlingarne försäljes genom auktion å H. Bukowskis lokal Arsenalsgatan 2 D, ... den 26 och den 27 september 1905
Stockholm, 1905
Erik Olesen Samlingen : 29.3.-2.4.2004
København : Arne Bruun Rasmussen, 2004
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, skulptur, silver, keramik, textilier, vapen, gravyrer m. m. : som tillhöra Kammarherre A. Hallin : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 15 och torsdagen den 16 mars ..., samt fredagen den 17 mars
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1933]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, textilier, gravyrer, m. m., vilka tillhört framlidne bankiren Alfred Berg : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... lokal Arsenalsgatan 2 D, ... Fredagen den 3 och Lördagen den 4 Mars 1922
Stockholm : Aktiebolaget H. Bukoskis Konsthandel, [1922]
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, silver, keramik, glas, textilier, vapen, teckningar, etsningar (Zorn och Carl Larsson) m.m. : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... onsdagen den 25, torsdagen den 26, samt fredagen den 27 april
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, pretiosa, textilier, teckningar och gravyrer : vilka tillhöra Herr C. U. Palm m. fl. samt Vapen ur Generalkonsul Jean Jahnssons m. fl. samlingar : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... torsdagen den 11 April och fredagen den 12 April
Förteckning över några synnerligen värdefulla samlingar : oljemålningar, huvudsakligen av svenska mästare, akvareller, möbler, keramik, orientaliskt konsthantverk, glas, silver, textilier, zornetsningar, gravyrer m. m. : som tillhöra Greve Clarence von Rosen : samlingarna försäljes genom Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel... torsdagen den 18 och fredagen den 19 maj
Modern konst ur Edition Sonets samling : 19.11
Stockholm : Arne Bruun Rasmussen, 1996