1. Madsen, Karl [ Künstler ] ; V. Winkel og Magnussen (Kopenhagen)

    Fortegnelse over italienske og hollandske malerier M. M : tilhørende dødsboet efter museumsdirektør, Dr. phil. Karl Madsen som paa rekvisition af overretssagfører Paul Buhl, Randers, og overretssagfører H. Ebstrup som eksekutores testamenti bortsælges ved auktion Højbroplads 7, Onsdag den 28. September Kl. 13 = Catalogue of pictures etc. by old Italian and Dutch masters : the property of the late Director of the Art Gallery, Copenhagen, Dr. phil. Karl Madsen sold by order of the executors, the solicitors Paul Buhl, Randers, and H. Ebstrup, Copenhagen, which will be sold at auction 7, Højbroplads on Wednesday 28th of Sept. at one o'clock

    Kopenhagen : V. Winkel & Magnussen, 1938

  2. May, Paul [ Sammler ] ; August Laube, Buch- und Kunstantiquariat [ Verfasser ]

    Bibliothèque de feu M. Paul May, Amsterdam / 2ème partie Almanachs, très beaux livres a figures du XVIIe et du XVIIIe siècle, belles reliures, livres modernes de differentes presses, literatures Allemande, bibliographie : mardi le 25 septembre 1956 Almanachs, très beaux livres a figures du XVIIe et du XVIIIe siècle, belles reliures, livres modernes de differentes presses, literatures Allemande, bibliographie : mardi le 25 septembre 1956 : mardi le 25 septembre 1956

    Zurich : [Verlag nicht ermittelbar], [1956]